آیودی مسی (Intrauterine Device)

دکتر ع. ح. سردارIntrauterine Device

توضیح

* وسیله ای T شکل است که محتوی مس میباشد . وسیله فوق را در رحم مستقر میکنند .

* آیودی مسی میتواند تا پنج سال در رحم قرار گیرد .

نحوه عمل

* اساسا از لقاح اسپرم با تخمک پیشگیری میکند .

* موجب تغییر در پوشش رحم و مخاط گردن رحم میگردد .

اثر

* 99.2 – 99.4 درصد موثر است .

مزیت

* اثر طولانی مدت آن حائز اهمیت است ( تا پنج سال ) .

* دارای هورمون نیست .

* در مقاربت تداخل ایجاد نمیکند .

* خطر سرطان رحم را کاهش میدهد .

معایب

* خونریزی نامنظم و ایجاد لکه از عوارض جانبی است .

* ممکن است موجب افزایش خونریزی و درد در پریود گردد .

* در زمان مستقر کردن آن ندرتا بریدگی ایجاد میشود .

* در 2 – 10 درصد زنان ممکن است خارج شود .

* از بیماریهای عفونی مقاربتی پیشگیری نمیکند .

* قرار دادن و خارج کردن آن توسط دکتر صورت میگیرد .

مطالب مرتبط
قرص ضد بارداری (Oral Contraceptive)
چسب های ضد بارداری (Transdermal patch)
حلقه های واژنی ضد بارداری (Vaginal contraceptive ring)
ضد بارداری تزریقی (Injectable Contraceptive)
آیودی هورمونی (Intrauterine System)
آیودی مسی (Intrauterine Device)
عقیم سازی زنان (Female Sterilization)
اسفنج واسپرم کش ضد بارداری (Sponge and Spermicide)
دیافراگم و سرپوش ضد بارداری (Diaphragm and Cervical Cap)
کاندوم زنانه (Female Condom)
کاندوم مردانه (Male Condom)
عقیم سازی مردانه (Male Sterilization)
پیشگیری طبیعی از بارداری (Natural Family Planning)
روش اورژانس پیشگیری از بارداری و میزان بارداری برنامه ریزی نشده
– کل مطلب: مروری کلی به متدهای پیشگیری از بارداری

Posted on فوریه 28, 2002, in مقاربت, کل مطالب, پزشکی به زبان ساده, تنظیم خانواده, سئوالات خانمها. Bookmark the permalink. 13 دیدگاه.

 1. آی . یو . دی (I.U.D)

  حلقه های هورمونی : حلقه هورمونی ( که به سیستم درون رحمی (IUS) یا دستگاه درون رحمی (IUD) نیز معروف است ) شیء کوچکی است که توسط پزشک در رحم زن قرار داده می شود . قرار دادن حلقه ممکن است کمی ناراحت کننده باشد ، اما ناراحتی معمولاً زود تسکین می یابد . چنانچه درد و ناراحتی ناشی از آن ادامه یابد، باید با پزشک خود مشورت کنید . حلقه هورمونی مانع از رشد بافت فوقانی رحم و نفوذ اسپرم به آن می گردد. همچنین مانع از حرکت اسپرم در رحم می گردد . حلقه هورمونی به مدت چندین سال مؤثر است و وسیله ای بسیار مطمئن برای جلوگیری از بارداری می باشد .

  * آي. يو. دي. (I.U.D)

  آي . يو. دي. (I.U.D) حروف اول کلمات Intra Uterine Device به معناي وسيله داخل رحمي مي باشد . آي . يو . دي . يک وسيله کوچک پلاستيکي مي باشد که توسط پزشک يا ماما در داخل رحم خانمها قرارداده مي شود . براي عده بسياري از خانمها ، استفاده از آي . يو . دي. مي تواند بسيار موثر و مناسب می باشد تا از حاملگي هاي ناخواسته جلوگيري نمايد .

  دو نوع آي . يو. دي. وجود دارد که عبارتند از :

  * 1)آي . يو. دي. هاي مسي
  * 2) آي . يو. دي. هاي حاوي هورمون پروژسترون

  حلقه مسی ( که به سیستم درون رحمی (IUS) یا دستگاه درون رحمی (IUD) نیز معروف است ) مانند حلقه هورمونی در رحم زن قرار داده می شود . حلقه مانع از چسبیدن اسپرم به رحم می گردد . همچنین مانع از حرکت اسپرم در رحم می گردد . حلقه هورمونی به مدت پنج تا ده سال مؤثر است و وسیله ای بسیار مطمئن برای جلوگیری از بارداری می باشد . حلقه های مسی ممکن است به پریودهای شدیدتر و بعضاً توأم با درد منجر شوند .

  آي . يو. دي. هاي مسي را مي توان تا ده سال هم در مهبل باقي گذاشت و از مزاياي آن استفاده نمود . اين نوع آي . يو. دي. هاي امروزه يکي از موثرترين وسايل جلوگيري از بارداري مي باشند ، بطوريکه از هر 100 خانمي که از اين وسيله استفاده مي نمايد فقط يک نفر دچار حاملگي ناخواسته مي شود .

  آي . يو. دي . هاي حاوي پروژسترون که به «پروژستاسرت » ( Progestasert) نيز معروف مي باشند را بايد هر سال عوض نمود . تاثير اين آي . يو. دي . ها نيز در جلوگيري از بارداري زياد مي باشد بطوريکه از هر 100 خانمي که از اين وسيله استفاده مي کنند ، فقط حدود 3 نفر دچار حاملگي ناخواسته مي شوند . وجود هورمون پروژسترون در اين نوع از آي . يو. دي. ها باعث کاهش خونريزي و انقباضهاي رحمي مي گردد که در هنگام استفاده از آي . يو. دي . معمولا ايجاد ميشود .

  * نحوه عملکرد آي . يو . دي . ها

  مکانيزم دقيق عمل آي . يو. دي. ها هنوز بطور کامل مشخص نشده است . آي . يو . دي . باعث يک واکنش التهابي در ديواره رحم مي شود که اين التهاب با انتقال اسپرم و تخمک ها جلوگيري مي نمايد . وجود مس در آي . يو . دي . باعث تشديد اين پاسخ التهابي مي گردد . تحقيقات نشان داده است که اين واکنش التهابي بطور مشخصي باعث کاهش ميزان لقاح شده و شانس بقاي جنين را در صورت بروز لقاح کاهش مي دهد . بعلاوه خود فلز مس براي اسپرمها سمي مي باشد . و بسياري از اسپرمها از بين خواهند رفت . اسپرمهاي کمي هم که زنده مي مانند و خود را به تخمک مي رسانند احتمال خيلي کمي دارد که توانايي بارور کردن تخمک را داشته باشند .

  افرادي که مي توانند از آي . يو. دي. استفاده کنند :

  خانمهايي که هيچگونه سابقه ابتلا به عفونت يا التهاب لگن را ندارند مي توانند از آي . يو . دي . براي جلوگيري از بارداري استفاده نمايند . خانمهايي که تا کنون هيچگونه حاملگي نداشته اند بخاطر عوارض خونريزي و انقباض هاي رحمي که ممکن است بر اثر آي . يو. دي. ايجاد شود به ميزان بيشتري از ساير خانمها ممکن است خواهان عدم استفاده از آي . يو. دي. شوند . همچنين در اين خانمها احتمال افتادن به بيرون آي . يو. دي. بيشتر از خانمهايي است که قبلا سابقه حاملگي داشته اند . بطور کلي توصيه مي شود که خانمهايي که داراي مشکلات زير هستند از آي . يو. دي. استفاده نکنند :

  » انقباضهاي شديد رحمي در هنگام قاعدگي

  » خونريزيهاي شديد در هنگام قاعدگي

  » کم خوني و ساير خونريزيها

  » وجود ناهنجاري هايي در رحم ، لوله فالوپ و تخمدان ها

  » تست اسمير غير طبيعي

  » سابقه حاملگي خارج رحمي

  » وجود بعضي از اختلالات دريچه قلب

  » وجود حساسيت يا آلرژي به مس ( در مورد آي . يو. دي. هاي مسي )

  » سابقه ابتلا به بيماريهاي عفوني مقاربتي

  » وجود بيماري هايي مثل مرض قند ( ديابت ) ، سرطان خون ( لوسمي ) و ايدز که مي توانند باعث افزايش احتمال بروز عفونت شوند .

  * عوارض جانبي شايع آي . يو. دي. ها

  گاهي اوقات بعضي از خانمهايي که از آي . يو. دي . استفاده مي کنند ممکن است در طي قاعدگي هاي خود دچار انقباضهاي شديد رحمي ، افزايش خونريزي و کمر درد و يا پشت درد شوند . مصرف قرصهاي ايبذوپروفن در هنگام شروع قاعدگي مي تواند به کاهش اين مشکلات کمک نمايد . حدود 10 تا 15 در صد خانمها بخاطر بروز اين گونه درد ها و خونريزيها در طي سال اولي که از آي . يو. دي. استفاده کرده اند اقدام به بيرون آوردن آن مي کنند . در طي سال هاي بعدي اين ميزان کاهش يافته و به 3 درصد مي رسد . خانمهايي که قبلا بچه هايي به دنيا آورده اند در هنگام مصرف آي . يو. دي. کمتر دچار خونريزي و درد مي شوند و بنابراين احتمال کمتري دارد که به اين دلايل اقدام به بيرون آوردن آي . يو. دي. نمايند .

  * خطرات استفاده از آي . يو. دي. ها

  اين خطرات عبارتند از :

  1) عفونت يا التهاب لگن — يک عفونت جدي رحم ، لوله فالوپ و تخمدان ها مي باشد که مي تواند باعث نازايي عقيم شدن و دردهاي مزمن شود . خطرايجاد بيماري التهاب لگن در طي 20 روز اول نصب آي . يو. دي. بسيار زياد مي باشد. در طي اين مدت از هر 1000 خانمي که آي . يو. دي. گذاشته است 10 نفر به التهاب لگن دچار مي شود اما از روز 21 به بعد اين ميزان کاهش يافته و از هر 1000 خانم ، فقط يک نفر بر اثر نصب آي . يو. دي. دچار التهاب لگن ميگردد . علايم و نشانه هاي التهاب لگن عبارتند از : درد هاي شکمي ، درد در هنگام مقاربت ، خونريزي يا ترشح از مهبل و تب . در هنگام مواجه شدن با چنين علائمي ، سريعا با پزشک خود تماس بگيريد .

  2) سوراخ شدن رحم – در موارد نادري ممکن است ايجاد شود . درچنين مواقعي آي . يو. دي. با سوراخ کردن رحم وارد شکم مي گردد و ممکن است نياز به انجام عمل جراحي و بيرون آوردن آي . يو. دي. باشد .

  3) بيرون افتادن آي . يو. دي. – در طي سال اول نصب آي . يو . دي. حدود 2 تا 10 درصد مي باشد که اکثر آنها نيز در طي ماه اول اتفاق مي افتد . در خانمهايي که سابقه به دنيا آوردن بچه هايي را دارند فقط 2 تا 3 در صد احتمال وقوع چنين حالتي وجود دارد .

  بعد از سال اول ، بيرون افتادن آي . يو. دي. از رحم به خارج آن به ميزان زيادي کاهش مي يابد و به حدود يک تا سه در صد مي رسد . اگر بيرون افتادن آي . يو . دي. بدون اينکه خانم متوجه آن شود اتفاق بيفتد ، ممکن است حاملگي روي دهد .

  وقوع حاملگي – اگر با وجود آي . يو. دي. در داخل رحم ، حاملگي رخ دهد بايد سريعا اقدام به بيرون آوردن آي . يو. دي. نمود . ادامه حاملگي همراه با آي . يو. دي. خطر سقط خود بخودي را دو برابر و خط زايمان زود رس را چهار برابر مي نمايد.

  خانمهايي که با وجود آي . يو. دي. حامله مي شوند احتمال بيشتري دارد که به حاملگي خارج رحمي دچار شوند (حدود 5 درصد) . عدم ايجاد قاعدگي در طي يک ماه ، خونريزي هاي نامنظم و بروز علائم حاملگي ( مثل تهوع و استفراغ ، حساس شدن پستانها ، دفع مکرر ادرار و خستگي ) را بايد به پزشک گزارش نمود . حاملگي خارج رحمي در صورتي که به موقع درمان نگردد مي تواند باعث مرگ شود .

  * نحوه گذاشتن آي . يو. دي.

  قبل از اينکه پزشک يا ماما بخواهد اقدام به گذاشتن آي . يو. دي. نمايد . يک بررسي و معاينه کلي (چک آپ) انجام شود . اين معاينات شامل معاينه لگن و پستانها ، تست پاپ اسمير و آزمايش حاملگي مي باشد . در صورتي که هيچ مشکلي وجود نداشت ، مي توان اقدام به نصب آي . يو. دي. نمود.
  آي . يو. دي. را معمولا در روزهاي آخر عادت ماهانه نصب مي کنند زيرا در آن هنگام ، دهانه رحم کمي باز بوده و احتمال وجود حاملگي بسيار اندک مي باشد . با اين حال ، مي توان آي . يو. دي. را در هر زماني نصب نمود . کل زمان نصب آي . يو . دي . حدود 5 تا 15 دقيقه طول ميکشد . اکثر خانمها در هنگام نصب و نيز بعد از قرار دادن آي . يو . دي . احساس انقباضهايي مي کنند . مصرف قرصهاي ايبو پروفن مي تواند به کم کردن اين انقباضهاي دردناک کمک نمايد . بهتر است اين قرصها يکي دو ساعت قبل از نصب آي . يو. دي. خورده شوند تا اثر بهتري داشته باشند . قبل از نصب آي . يو. دي. پزشک يا ماما با استفاده از يک وسيله مخصوص ، اندازه و عمق رحم را اندازه گيري مي کند . سپس به آرامي آي . يو. دي. را در رحم قرار ميدهند . ممکن است در هنگام نصب آي . يو. دي. انقباضهاي دردناکي ايجاد شود و بعد از نصب نيز مقداري خونريزي ايجاد گردد .

  بعد از نصب آي . يو. دي. به مدت پنج روز از انجام مقاربت خودداري نماييد و نيز در طي اين مدت از قرار دادن هر گونه چيزي در داخل مهبل خود (مثل تامپون) پرهيز نماييد . اين کار باعث مي گردد که احتمال وقوع عفونت کاهش يابد . انقباضهاي خفيفي ممکن است در طي چند روز پس از نصب آي . يو. دي. ايجاد شود که ميتوان با مصرف داروهاي مسکن ساده مثل ايبوپروفن ، آسپرين و يا استامينوفن آنها را تسکين داد . در صورتي که درد خيلي شديد بوده و با مصرف اين مسکن ها تسکين پيدا نکرد ، با
  پزشک خود تماس بگيريد .

  * پيگيري هاي بعدي آي . يو. دي.

  با قرار دادن انگشت تميز خودتان در داخل مهبل ، مي توانيد وجود نخي که به انتهاي آي . يو. دي. متصل است را احساس نماييد . شما بايد بعد از هر عادت ماهانه ، اين کار را انجام دهيد تا مطمئن شويد که آي . يو. دي. هنوز در محل خود قرار دارد و به بيرون نيفتاده است . در صورتي که وجود نخ را احساس نکرديد ، بايد به پزشک يا ماما ي خود مراجعه نماييد . بطور کلي بعد از سه ماه که از نصب آي . يو . دي . گذشت بايد براي کنترل آي . يو . دي . به پزشک يا ماما مراجعه نمود . سپس سالي يک بار بايد اين کار را انجام داد و تست پاپ اسمير هم بايد بطور سالانه صورت پذيرد.علائم و نشانه هاي خطر در خانمهايي که از آي . يو. دي. استفاده مي کنند . در صورت

  مشاهده علائم زير ، سريعا با پزشک تماس بگيريد:

  » انقباضهاي درد ناک شديد و خونريزي هاي زياد

  » درد شکم

  » تب

  » ترشحات غير طبيعي از مهبل و يا سوزش دستگاه تناسلي

  » خونريزيهاي نامنظم

  » عنم ايجاد عادت ماهانه

  » علايم وقوع حاملگي (مثل تهوع ، استفراغ ، حساس شدن پستانها ، تکرر ادرار ، خستگي)

  نحوه برداشتن و بيرون آوردن آي . يو. دي.

  آي . يو . دي . را مي توان در هر زماني از رحم خارج نمود . بيرون آوردن آي . يو. دي. خيلي راحت تر از نصب آن مي باشد . آي . يو. دي. هاي مسي را ميتوان بعد از 10 سال و آي . يو. دي. هاي پروژستاسرتي را بعد از يکسال بيرون آورد .

  تذکرمهم :
  هيچگاه خودتان به تنهايي اقدام به بيرون آوردن آي . يو. دي. ننماييد .

  * مزاياي استفاده از آي . يو. دي.

  مزاياي آي . يو. دي. ها عبارتنداز :

  » مشکلي در هنگام مقاربت ايجاد نمي کند

  » نيازي به مراقبتهاي روزانه ندارد

  » بلافاصله بعد از نصب موثر مي باشد

  » اثر آن طولاني مدت است

  * معايب استفاده از آي . يو. دي.

  معايب آي . يو. دي. ها عبارتند از :

  » از انتقال بيماريهاي عفوني مقاربتي مثل ايدز جلوگيري نمي کند

  » نصب و برداشتن آن نياز به پزشک يا ماما دارد

  » ممکن است آي . يو. دي. خود بخود به بيرون رحم بيفتد

  » مي تواند باعث مشکلاتي در طي عادت ماهانه شود

 2. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : باسلام مدتی است که از خروجی معقدم بصورت ریز باد خارج میشود لطفا مرا راهنمایی کنید.

  دکتر : با سلام، احتمالاً دچار هموروئید ( بواسیر ) شده اید. به پزشک متخصص داخلی یا جراح مراجعه کنید.

  • Dr. Serdar دکتر سردار

   به اطلاع کاربران گرامی میرساند : جوابهااز جانب من در کامنتها تنها با عنوان Dr. Serdar دکتر سردار اعتبار دارند در غیر اینصورت ارسالی از طرف سایر کاربران میباشد .

 3. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام گاهی اوقات همسرم در هنگام خواب احساس درد در قلبش میکند و می گوید توان نفس کشیدن ندارد باید فورا بنشیند ومن پشتش را بگیرم تا آرام تر شود در ضمن در هنگام خواب بر پهلوی چپش نمیتواند بخوابد چون احساس درد در قلبش میکند مشکلش چیست ممنون

  دکتر : با سلام، همسر شما حتماً باید از نظر قلبی بررسی گردد اگرچه احتمالاً ایشان پرولاپس دریچه میترال دارند.

 4. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : پسري 26 ساله هستم مدتي بدليل مشکلات کاري صبحانه و ناهار سر موقع مصرف نکردم الان يکي دو ماهي هست که دچار مشکل گوارشي شده ام . در بار اول مراجعه به دکتر قرصهاي کليدينيوم سي و پانکترال ودايمتکين تجويز شد هيچ بهبودي نشد بار دوم قرص بيسموت با دايجستيو تجويز شد مشکل برطرف ميشد ولي به محض اينکه قرصها تمام ميشد دوباره مشکل شروع ميشه .مشکل اصلي اينه که به محض خالي شدن معده ، معده سرو صداي زياد داره باد شکم بسيار زياد دارم مدت زمان دفع مدفوع طولاني شده است .از داروهاي گياهي هم استفاده کردم مشکل حل نشد . البته مشکل ضعف معده قبلا داشتم که در صورت درد گهگاه رانيتيدن يک دانه مصرف ميکردم خوب ميشد وديگه اينکه قبلا ورزش ميکردم که از اول امسال به دليل مشکلات کاري کنار گذاشتم . باتشکر از شما ميخواستم يک راهنمايي بفرماييد.

  دکتر : باسلام، شمااحتمالاً یا مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر هستید یا مبتلا به عفونت هلیکوباکترپیلوری معده هستید.به متخصص داخلی مراجعه کنید

 5. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام دختری 27 ساله هستم 2تا از دندان های فک بالایم نامرتب است اما نمیخواهم از روش ارتودونسی استفاده کنم پیشنهاد شماچیست

  دکتر : این بستگی به این دارد که نامرتبی دندان های جلوی شما چگونه باشد در صورتی که این نامرتبی زیاد نباشد به کمک روش های دندانپزشکی زیبائی مثل لامینیت چینی می توان درمان نمود.

 6. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام و تشكر . آيا زود انزالي ( حدود 1 دقيقه ) در مان دارد.

  دکتر : با سلام بله درمان دارویی دارد

 7. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با عرض سلام خدمت دکتور من حدود 4 ساله که خود ارضایی میکردم ولی الان ترک کردم در ای 4 سا ل از 3 سال پیش متوجه شدم که بیضه سمت راستم خیلی بزرگتر از بیضه سمت چپم شده می خواستم بدونم آیا خود ارضایی باعث آن بوده یا نه بعد هم میخواستم بدونم که بیماری من چی میتونه باشه خواهش میکنم کمکم کنین و در آخر میخواستم بدو نم که آیا خود ارضایی با عث سرطان بیضه میشه یا نه و آیا سرطان بیضه میتونه باعث عقیمی بشه

  دکتر : با عرض سلام. خیر ارتباطی با ان مساله ندارد. شما باید جهت معاینه و سونوگرافی به پزشک مراجعه نمایید. خیر ارتباط اثبات شده ای با سرطان بیضه ندارد. بله سرطان بیضه میتونه باعث عقیمی گردد.

 8. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام من جوان 18 ساله ای هستم که وقتی زیاد راه میروم و یا هوا سرد میشود{هنگام راه رفتن}بیضه های من به سمت بالا میروند و پوست کیسه خالی و سفت میشود اما با دست میتوان بیضه ها را پایین آورد و وقتی مینشینم به شکل طبیعی در می آیند .{خواستم بدانم آیا این عمل طبیعی است یا مرضی است؟باتشکر فراوان از سایت خوبتان

  دکتر : با سلام در شرح حال شما نکته غیر طبیعی وجود ندارد. پوست کیسه بیضه ها در معرض هوای سرد جمع میگردد. شما میتوانید برای اطمینان جهت معاینه به پزشک مراجعه نمایید.

 9. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام من دختری 23 ساله ام که با چند مشکل مواجه ام سینه های من در دوران بلوغ رشد نکرده و بسیار کوچک باقی مانده است و همچنین مدتی دچار کم کاری تیروئید خفیف بودم که مدتی قرص لووتیروکسین خوردم برای مشکل سینه ام ابتدا به دکتر زنان مراجعه کردم ومدتی هورمون استروژن مصرف کردم که نتیجه خوبی داشت ولی دکترم گفت نمیشه زیاد ادامه داد و موهای سرم هم دچار نازکی و ریزش شدید شد مدتی بعد به دکتر غدد که برای هورمون مراجعه کردم فایده ای نداشت و در نهایت یک دوره هشت ماهه قرص شینگایا برای بزرگی سینه مصرف کردم جواب نداد لطفا مرا راهنمایی کنید چون این قضیه شدیدا نگرانم کرده و اعتماد به نفسم خیلی پایین اومده از طرفی میخوام از هر راهی شده دوا درمان کنم و در صورت اجبار و ناچاری جراحی بزرگ کردن سینه انجام دهم برای آزمایش دقیق هورمونها چه باید بکنم

  دکتر : با سلام، داروهائی که از طریق شبکه های ماهواره ای خارج از کشور برای بزرگ کردن سینه تبلیغ می شود پاره ای تقلبی بی ارزش، سرطانزا و فاقد اعتبار علمی است. در صورتی که مشکل شما هورمونی باشد بایستی به فوق متخصص غدد مراجعه کنید

 10. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام وخسته نباشید.دختری 20 ساله هستم. چند وقتیه صبح که از خواب بلند میشم گلوم خیلی درد میکنه.(یعنی در طول روز اینطور احساسی نمیکنم).میخواستم ببینم مشکل چیه؟ در ضمن خیلی کم خوراک هستم(نمیدانم ربطی به این داره یا نه؟)

  دکتر : با سلام، احتمالاً دچار نوعی آلرژی شده اید ولی حتماً بایستی معاینه حلق و گلو را انجام داده و برای بی اشتهائی نیز به متخصص داخلی مراجعه کنید

 11. با درود و سلام
  32 سالمه. مدت 8 ساله كه ازدواج كردم. در حال حاضر به علت نداشتن رابطه جنسي كه حدودا» اين اواخر حتي ماهي يك يا دوبار بوده دچار درد در ناحيه بيضه ميشم. مي‌خواستم بدونم ادامه اين روند ممكنه چه آسيب‌هاي جنسي به بدنم وارد كنه؟
  از تحمل و پاسخگوئي شما بي نهايت سپاسگزارم

 12. كاهش ميل جنسي

  كاهش ميل جنسي غالبا دلیل رواني دارد اما ممكن است ناشي از بيماري‌هاي عفونی مقاربتی و نیز تغییرات هورمونی مخصوصا هورمون جنسي تستوسترون باشد . خجالت نكشيد و به یک متخصص مراجعه نماييد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: