آیودی هورمونی (Intrauterine System)

دکتر ع. ح. سردارIntrauterine System

توضیح

* وسیله ای T شکل است که محتوی لوونورژسترل (Levonorgestrel) میباشد که هورمون IUD نیز مینامند . وسیله فوق را در رحم مسقر میکنند .

* هورمون به آرامی و به مرور زمان آزاد میشود و بر دیواره رحم تاثیر میگذارد .

* آیودی هورمونی میتواند تا پنج سال در رحم قرار گیرد .

نحوه عمل

* اساسا از لقاح اسپرم با تخمک پیشگیری میکند .

* مانع آزاد شدن تخمک توسط تخمدان میگردد.

* با ضخیم کردن مخاط گردن رحم ، موجب دشواری در گذر اسپرم از آن میشود .

* موجب تغییر در پوشش رحم میگردد .

* در پاره ای از زنان ، از رها شدن تخمک از تخمدان پیشگیری میکند .

اثر

* 99.9 درصد موثر است .

مزایا

* اثر طولانی مدت آن حائز اهمیت است ( تا پنج سال ) .

* دارای استروژن نیست .

* در مقاربت تداخل نمیکند .

* خونریزی پریود و درد عادت را کاهش میدهد .

* خطر رشد سلولهای پیش سرطانی رحم را کاهش میدهد .

* در 20 – 30 درصد زنان ، پریود قطع میگردد .

معایب

* خونریزی نامنظم و ایجاد لکه از عوارض جانبی این قرصها است .

* در زمان استقرار آن ندرتا بریدگی ایجاد میشود .

* در شش درصد زنان ممکن است خارج شود .

* از بیماریهای عفونی مقاربتی پیشگیری نمیکند .

* قرار دادن و خارج کردن آن توسط دکتر صورت میگیرد .

مطالب مرتبط
قرص ضد بارداری (Oral Contraceptive)
چسب های ضد بارداری (Transdermal patch)
حلقه های واژنی ضد بارداری (Vaginal contraceptive ring)
ضد بارداری تزریقی (Injectable Contraceptive)
آیودی هورمونی (Intrauterine System)
آیودی مسی (Intrauterine Device)
عقیم سازی زنان (Female Sterilization)
اسفنج واسپرم کش ضد بارداری (Sponge and Spermicide)
دیافراگم و سرپوش ضد بارداری (Diaphragm and Cervical Cap)
کاندوم زنانه (Female Condom)
کاندوم مردانه (Male Condom)
عقیم سازی مردانه (Male Sterilization)
پیشگیری طبیعی از بارداری (Natural Family Planning)
روش اورژانس پیشگیری از بارداری و میزان بارداری برنامه ریزی نشده
– کل مطلب: مروری کلی به متدهای پیشگیری از بارداری

Posted on فوریه 22, 2002, in مقاربت, کل مطالب, پزشکی به زبان ساده, تنظیم خانواده, سئوالات خانمها. Bookmark the permalink. 14 دیدگاه.

 1. جلوگيري از بارداري پس از مقاربت

  اين روش براي جلوگيري از بارداري پس از برقراري رابطه جنسي بدون داشتن روش پيشگيري و يا نقص غيرقابل پيش بيني در روش مورد استفاده (مانند پاره شدن كاندوم حين مقاربت) مناسب است. اكثرا براي اين منظور از قرصهاي جلوگيري از بارداري به نحو خاصي استفاده مي شود. بنابراين بعضي اين روش را «قرص روز بعد» نيز مي نامند. اين قرص‌ها كه هورموني هستند در هر زمان در طي 72 ساعت پس از برقراري رابطه جنسي قابل استفاده هستند. بهتر است قبل از استفاده از اين روش با پزشك يا ماما مشورت كنيد.

  علاوه بر قرص، دستگاه درون رحمي (IUD) نيز گاهاً به عنوان وسيلة پيشگيري از بارداري اورژانس مورد استفاده قرار مي‌گيرد. با اين وجود اين روش كمتر براي زنان جوان توصيه مي‌شود.

  توجه: پيشگيري اورژانسي همانگونه كه از نامش مشخص است تنها در موارد اضطراري (مثلا پاره شدن اتفاقي كاندوم) كاربرد دارد و نبايد به عنوان روش پيشگيري در مقاربت هاي عادي مورد استفاده قرار گيرد. اين روش هيچ پيشگيري در مقابل بيماريهاي مقاربتي نمي دهد و مصرف ميزان بالاي هورمون كه در اين روش مورد نياز است عوارض بسيار ناخوشايندي را بهمراه دارد كه تنها در شرايط اورژانس كه چاره ديگري وجود ندارد ممكن است قابل پذيرش باشد. درصورتيكه بدون مراجعه به پزشك يا ماما اقدام به استفاده از اين روش نموده ايد، در اسرع وقت جهت مشاوره هاي بعدي و انتخاب روش مناسب پيشگيري از بارداري براي خود و همسرتان به پزشك يا ماما مراجعه كنيد.
  اين روش چگونه عمل مي‌كند؟

  هورمونهاي استروژن با دوز بالا (مقدار زياد) (HD) مي‌توانند از حاملگي بعد از برقراري رابطه جنسي پيشگيري كنند.
  تعداد قرص مورد نياز بستگي به نوع قرص دارد. اولين دوز بايد در طي 72 ساعت پس از رابطة جنسي مصرف شود. دوز بعدي 12 ساعت بعد مصرف مي‌شود. هر چه سريعتر از اين قرص‌ها استفاده شود، احتمال حاملگي كمتر است. در صورتيكه اولين دوز در طي 72 ساعت اول استفاده شود، خطر حاملگي 89-75% كاهش مي‌يابد. امّا در صورتيكه لقاح اتفاق افتاده باشد ديگرمؤثر نيست.

  *

  بعد از مقاربتي كه احتمال بارداري وجود دارد، در اولين فرصت 2 قرص خوراكي HD را باهم همراه با شير يا آب زياد مصرف نماييد. 12 ساعت پس از خوردن قرصهاي نوبت اول، 2 قرص HD ديگر با هم مصرف كنيد.
  o

  اگر فرد در طي 2 ساعت پس از مصرف قرصها در نوبت اول يا دوم، دچار استفراغ شد، در اولين فرصت بايد 2 قرص HD ديگر مصرف كند. اگر اين اتفاق بعد از خوردن قرصها در نوبت اول رخ دهد، قرصهاي نوبت دوم كماكان بايد 12 ساعت بعد از نوبت اول مصرف شوند. تزريق يك آمپول ب 6 بصورت عضلاني مي تواند در كاهش تهوع مؤثر باشد. استفراغ اگر بعد از 2 ساعت از مصرف قرص رخ دهد، اهميتي ندارد زيرا دارو جذب شده است.
  *

  در صورتيكه از قرصهاي جلوگيري از بارداري نوع LD (نوع با دوز پايين دارو) استفاده مي‌كنيد بايستي 4 قرص ابتدا و 12 ساعت بعد 4 قرص ديگر باهم خورده شود.

  كارآيي اين روش چقدر است؟

  از هر 100 زن استفاده كننده از اين روش 2-1 نفر حامله مي‌شوند. كارآيي اين روش به دليل نحوة استفاده از آن متفاوت از ساير روشها محاسبه مي‌شود و نبايد با ساير روشها مقايسه گردد. اين روش تنها روشي است كه بعد از انجام رابطة جنسي براي جلوگيري از بارداري وجود دارد. هر چه كه اين قرص ها سريعتر مصرف شوند، احتمال حاملگي كمتر است. بنابراين، حتي بايد بلافاصله بعد از رابطة جنسي آن را مصرف نمود و هيچگاه نبايد تا صبح روز بعد، چنانكه اسم مستعار «قرص روز بعد» ممكن است به غلط پيشنهاد كند، به تأخير انداخته شود.

  اين روش نمي‌تواند جلو باردار شدن زني را كه پس از مصرف اين قرصها رابطة جنسي بدون داشتن روش مطمئن جلوگيري از بارداري دارد را بگيرد. بنابراين اين روش تنها براي زماني مناسب است كه رابطه جنسي بدون داشتن روش پيشگيري مناسب انجام شده است و حال به دنبال روشي براي پيشگيري به صورت اورژانسي هستيد. اگر هنوز رابطه جنسي نداشتيد و به دنبال راهي براي پيشگيري از حاملگي ناخواسته و پيشگيري از ابتلا به بيماريهاي مقاربتي هستيد، روش مناسب خود را انتخاب و به درستي و در زمان مناسب از آن استفاده كنيد.

  از آنجا كه جلوگيري از بارداري اورژانس نمي‌تواند همواره‌ از حاملگي پيشگيري كند، بنابراين زني كه در طي 3 هفته پس از مصرف اين قرص‌ها قاعده نمي‌شود بايد به پزشك مراجعه نمايد تا از نظر احتمال بارداري بررسي شود.
  پيشگيري از ابتلا به بيماريهاي مقاربتي

  اين روش نمي‌تواند از انتقال بيماريهاي مقاربتي پيشگيري نمايد. براي اين منظور تنها استفاده از كاندوم مي‌تواند مؤثر باشد. در صورتيكه فردي خود را در خطر ابتلا به اين بيماريها مي‌داند، مي‌بايستي بلافاصله به پزشك مراجعه نمايد.
  عوارض جانبي احتمالي

  دوز بالاي مورد استفاده هورمون در اين قرص‌ها، بسياري از زنان را دچار عوارضي مانند تهوع، استفراغ، دردناك شدن پستان و سردرد مي‌كند. اين عوارض اكثراً محدود هستند و در طي 2-1 روز خوب مي‌شوند.
  بعد از مصرف اين قرصها، قاعدگي تا مدتي نامنظم مي‌گردد.
  جلوگيري از بارداري اورژانس براي چه كساني مناسب است؟

  اين روش هيچگاه به عنوان روش دائمي پيشگيري از بارداري توصيه نمي‌شود بلكه تنها در شرايط اورژانس كاربرد دارد مانند زمانيكه در حين رابطة جنسي كاندوم پاره شود و يا از آلت بيرون كشيده شود، زمانيكه ديافراگم از محل مناسب خود خارج شود، زمانيكه زني فراموش كند كه قرصهاي ضد بارداري را براي 2 روز متوالي مصرف نمايد. همچنين در مواردي كه فردي به زور به رابطة جنسي بدون روش پيشگيري مناسب مجبور شود نيز كاربرد دارد. درصورتيكه زني مي‌داند كه باردار شده است نبايد از قرص استفاده نمايد. در برخي از بيماريها نيز نبايد از اين روش استفاده كرد كه مشورت با پزشك قبل از مصرف كمك كننده است.
  چگونه مي‌توان اين قرص‌ها را تهيه كرد؟

  در اكثر موارد پزشكان اين قرص‌ها را تجويز مي‌كنند. بسياري از درمانگاهها و مركز بهداشتي نيز اين قرص‌ها را در اختيار قرار مي‌دهند. شما مي‌بايستي «در اسرع وقت» پس از انجام رابطة‌ جنسي بدون داشتن روش جلوگيري از بارداري مطمئن به پزشك يا اين مراكز مراجعه نماييد چرا كه هر چه سريعتر از اين روش استفاده كنيد احتمال بارداري كمتر است.

 2. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام وخسته نباشید.دختری 20 ساله هستم. چند وقتیه صبح که از خواب بلند میشم گلوم خیلی درد میکنه.(یعنی در طول روز اینطور احساسی نمیکنم).میخواستم ببینم مشکل چیه؟ در ضمن خیلی کم خوراک هستم(نمیدانم ربطی به این داره یا نه؟)

  دکتر : با سلام، احتمالاً دچار نوعی آلرژی شده اید ولی حتماً بایستی معاینه حلق و گلو را انجام داده و برای بی اشتهائی نیز به متخصص داخلی مراجعه کنید

  • Dr. Serdar دکتر سردار

   به اطلاع کاربران گرامی میرساند : جوابها از جانب من در کامنتها تنها با عنوان Dr. Serdar دکتر سردار اعتبار دارند در غیر اینصورت ارسالی از طرف سایر کاربران میباشد .

 3. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با عرض سلام من مدتي توان سابق رو براي انجام دادن كارهاي سنگين ندارم مثلا حدود 6 ماه پيش بدون هيچ مشكلي 2 الي 3 ساعت پياده روي مداوم ميكردم ولي حالا هم پاهام توان ندارن هم دست هام و حتي در حالت نشسته هم احساس ضعف دارم كار من با كامپيوتر است و 25 سالمه. ضمنا من زود احساس گرسنگي ميكنم و زود هم سير ميشم.

  دکتر : با سلام، احتمالاً دچار افسردگی هستید ولی توصیه می کنم به پزشک متخصص داخلی و یا مغز و اعصاب مراجعه کنید

 4. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام آقای دکتر 38 سال دارم سه سال پیش آپاندیس عمل کردم سه ماه بعدش خروج منی کم و بعدش متوقف شد و الان حدود سه سال است منی از من خارج نمیشودمتخصصین ارولوژی میگوینداثردیابت بر مثانه باعث شده منی برگشت داده شودو بعضی دکترهاعامل عصبی را باعث آن میدانند الان یکسال است قند خون زیر نظر متخصص غدد کنترل کرده ام ولی در این مشکل تاثیری نداشته است بفرمایید بجز دیابت عامل دیگری میتواند باعث شده باشد؟

  دکتر: به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. احتمالاً علت مشکل شما دیابت است

 5. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام خدمت دکتر اخیرا بعضی موسسات زیر نظر وزارت بهداری قرصهای گیاهی به بازار ارایه داده اندکه بعضی از انها برای درمان ناتوانی جنسی بکار میروند مثل قرص ایرانی آفرودیت قرصهای چینی و کره ای بنام ging sing و قرصvig rx بفرمایید این قرصها تا چه حد مفید و موثق هستند؟

  دکتر : با سلام، تأثیر داروهای گیاهی معمولاً نیاز به مصرف مداوم و طولانی مدت دارد. تجربه شخصی من برروی تأثیر قرص آفرودیت این است که این دارو هیچ اثری ندارد. در مورد داروهای خارجی از این دست تجربه ای ندارم.

 6. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : آيا مصرف قرصهاي گلوكزامين ميبا يست به صورت مرتب در وقت تعيين شده مصرف شود در چه هنگام و به همراه چه چيزي بهترين حالت مصرف است؟ميتوانم قبل يا بعد از آن قهوه بنوشم با تشكر هميشه سر بلند باشيد

  دکتر : با سلام، گلوکزامین معمولاً به صورت 2 تا 3 کپسول در روز به مدت دوماه مصرف می شود. دستورالعمل خاصی برای چگونگی مصرف آن وجود ندارد و می توانید با هر غذائی که مایلید میل کنید

 7. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام خدمت شما.دختري 21 ساله هستم.گاهي در قسمت کليه هايم احساس درد ميکنم.وگاهي در بالاي مثانم دردهاي بدي دام انقدر زياد است که ناگهان داد ميزنم ازمايش ادرار دادم که عفونت ادرار داشتم و سنوگرافي هم انجام دادم که خوب بود براي درمان دردهاي چيکاري متوانم انجام دهم لطفا راهنماييم کنيد ممنون

  دکتر : با سلام در مورد شما تنها با انجام معاینه و گرفتن شرح حال دقیق می توان اظهار نظر نمود

 8. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : من 18 سال دارم ولی هنوز موهای صورتم در نیامده من از این بابت بسیار رنج میبرم آیا این مشکل راه حلی دارد؟

  دکتر : در مورد شما هنوز دیر نیست اما بهتر است وضعیت رویش موهای صورت در پدر برادر عموها دایی های شما بررسی گردد اگر در انها نیز با تاخیر ظاهر شده ممکن است این مساله ارثی باشد

 9. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با عرض سلام من پسری 25 ساله هستم دچارواریکوسل و اتروفی بیضه چپ که 5 سال پیش عمل کردم که بهبودی حاصل نشد تا چند روز پیش به علت درد هر دو بیضه به پزشک مراجعه کردم که ایشان عمل به روش میکرو جرسی را پیشنهاد کردنددر ضمن در ازمایش اسپرمم تعداد 300000 و حرکت 10درصد بود ایا بعد از عمل امکان بچه دار شدن به حالت عادی برای من پیش می اید و هزینه عمل دو طرفه با این روش با بیمه خدمات درمانی حدودا چقدر است با تشکر

  دکتر : با عرض سلام در مورد اینکه شما در حال حاضر واریکوسل دارید یا خیر و اینکه عمل به شما کمک میکند تنها با انجام معاینه می توان اظهار نظر نمایم.

 10. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام ايا استفاده از قرصهاي زينک ضرري هم دارد؟

  دکتر : خیر-تقریبا بی ضرر است.

 11. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلا. دختری 2.5 ساله دارم که مدتی است دفعتاً به دلیل دردی در پشت گردن خود گریه شدیدی میکند. این اتفاق هفته ای 2-3 بار رخ میدهد. رخ دادن این درد حالت خاصی ندارد. ممکن است هنگام بازی باشد یا هنگام صحبت کردن با من یا مادرش. باید آنرا به تخصص خاصی ببرم یا نزد متخصص کودکان؟

  دکتر : با سلام، فرزندتان را باید فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان ویزیت کنند.

 12. من میخواستم از آیودی هورمونی استفاده کنم جایی خواندم ممکنه هنگام کار گذاشتن رحم سوراخ شود آیا ممکنه وچند درصد احتمال دارد رحم سوراخ شود؟ و اینکه باید چطور کار گذاشت که این امکان پایین بیاید و آیاهنگام عمل جنسی نخ آیودی دیده میشود یا حس میشود؟

 13. سلام وخسته نباشید .من 26 ساله ویه بچه هم دارم .من تنبلی تخمدان و نرمیه دریچه قلب دارم به نظرتون مشکلی نداره ای یو دی بگذارم؟ و ای یو دی مسی با هورمونی چه فرقی داره و کدومشون بهتره؟

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: