سوء تغذیه کودکان مناطق ترکمن نشین

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) می گوید در هر دقیقه، دهturkmen little girl کودک در جهان به دلیل نرسیدن مواد غذایی کافی به آنها جان خود را از دست می دهند و یک چهارم از کودکان زیر پنج سال در کشورهای در حال توسعه به کم وزنی مبتلا هستند و به رغم طرحهای متعدد برای رفع این مشکل، شمار کودکان زیر پنج سال که به دلیل کمبود مواد غذایی به کم وزنی مبتلا هستند از سال ۱۹۹۰ تا کنون فرقی نکرده است. سالانه ‪ ۱۲میلیون کودک زیر پنج سال در جهان می‌میرند و حدود ‪ ۴۹درصد از علل مرگ اطفال در کشورهای درحال توسعه سوء تغذیه است .

سوء تغذیه کودکان یکی از مسائلی است که محصور در مناطق ترکمن نشین نمیباشد و این مسئله در بعد جهانی مطرح است . یکی از دلایل سوء تغذیه را در مناطق ترکمن نشین ، بنیه نا مساعد بعضی از خانواده ها میباشد. بیشترین توجه به سوء تغذیه در این ناحیه به نوع کمبودها و عدم دریافت کافی مواد غذایی معطوف میگردد . میزان تحصیلات عالیه در بین ترکمنها فوق العاده صعود یافته است از سویی ترکمنصحرا زمینی حاصل خیز دارد و با بحر خزر همجوار بوده و غنی از فراورده های دریایی است ، اما اکثریت سوء تغذیه در این نواحی به دلیل عدم کفایت در تغذیه است .

دلیل دیگر سوء تغذیه در مناطق ترکمن نشین پر خوری کودکان میباشد . سوء تغذیه ناشی از پرخوری منجر به چاقی و بیماری های مختلف کودکان می شود. دلیل سوم ابن وضعیت عدم توجه والدین و مسئولین به تغذیه کودکان است . بی توجهی تعدادی از والدین به صبحانه فرزندانشان و دادن پول بجای غذای مغذی موجب خرید غذای غیر مغذی در دانش آموزان میگردد .

رشد قد و وزن اغلب اطفال ترکمنها از شش تا هشت ماهگی به دلیل تغذیه از شیر مادر در حد طبیعی است . اما سوء تغذیه ناشی از کمبود مواد غذایی در دو – دو و نیم سالگی در بالاتریت حد میباشد .اما در بین دانش آموزان مناطق ترکمن نشین کمبود آهن را یکی ازوسیعترین نوع سوء تغذیه است و کمبود آن باعث خستگی زودرس ، کاهش پیشرفت تحصیلی آنها می شود. بدین دلیل است که پاره ای از دانش آموزان در ساعات اولیه دچار خستگی و خواب آلودگی میگردند . سوء تغذیه در دوران تحصیلی و سنین رشد دانش آموزان آثار ماندگار و غیرقابل جبرانی بر روی وضعیت جسمی و روحی آنها برجای می‌گذارد .

در دو دهه قبل سوء تغذیه ناشی از پرخوری فقط در قشر ثروتمند ترکمن صحرا مشاهده می شد اما امروزه در میان کارمندان و ندرتا بین فقرا نیز روئیت میگردد که یکی از علل آن بد خوری ، کاهش تحرک کودکان و مصرف غذاهای کنسروی است . کاهش تحرک کودکان بیشتر در شهرهای مناطق ترکمن نشین مشاهده میشود که علت عمده آن تلویزیون ، کامپیوتر و بازیهای کم تحرک خانگی است .

دانشگاه پزشکی گلستان مطالعه ای با هدف ارزیابی کم وزنی ، لاغری و کوتاهی قد کودکان کمتر از 2 سال استان گلستان انجام داده است و یافته ها به شرح ذیل میباشد :
شیوع کم وزنی در کودکان 4/21درصد . لاغری 5/16درصد و کوتاه قدی 4/31 درصد . بیشترین شکاف بین شیوع سوءتغذیه در دو جنس در کوتاه قدی دیده می شود (پسران 3/14درصد و دختران 2/7 درصد) . شیوع کم وزنی، لاغری و کوتاه قدی با بالا رفتن سن کودکان افزایش نشان داده است . مادران بی سواد 8/2 برابر مادران دیپلم و بالاتر دارای کودک زیر دو سال کم وزن بودند و مادران بی سواد حدود 5/1 برابر مادران دیپلمه یا بالاتر از دیپلم کودک لاغر داشتند .

آمار بالا بیانگر آن است که کم سوادی مادران به عنوان عوامل خطر عمده کم وزنی و کوتاه قدی مطرح می باشد و عامل کم سوادی ، معمولا فقر مالی است که در روستاها بیشتر از شهرهای روئیت میگردد . اما در این ارتباط ما چه میتوانیم بکنیم ؟!

Posted on فوریه 23, 2000, in مطالب متنوع, کل مطالب, پزشکی به زبان ساده, اطفال. Bookmark the permalink. 13 دیدگاه.

 1. تغذيه كودكان

  براي كودكي كه آماده رفتن به مهد كودك و مدرسه مي شود، خوردن صبحانه بسيار اساسي است و مادران عزيز بايد به اين وعده ي غذايي اهميت ويژه اي دهند. مصرف صبحانه به كودكان كمك مي كند تا فراگيري بهتري داشته باشند. انرژي و مواد مغذي مصرف شده مي تواند توجه، ميزان انرژي و تحرك كودك را تحريك كرده و باعث افزايش تحرك و حركات ورزشي و در نهايت نشاط در كودكان شود.
  بچه ي صبحانه نخورده در ساعت 9 الي 10 صبح به ميزان قابل توجهي دچار افت قند خون مي شود. استعداد يادگيري او به ويژه در درس هايي كه به تفكر و انديشه نياز دارند كاهش مي يابد. چنين دانش آموزي ممكن است دچار افت تحصيلي و بيزاري از مدرسه نيز بشود.
  بهتر است صبحانه در محيطي باصفا و آرامش بخش با حضور افراد خانواده صرف شود. بايد بدانيم در دوران كودكي علاقه و بي علاقگي به غذاهاي مختلف به سرعت تغيير مي يابد و اين دوست داشتن غذا تحت تاثير دما، ظاهر، رنگ و طعم غذا، همچنين موقعيت مكاني و زماني غذا خوردن است.
  داشتن صبحانه ي كامل و خوب مستلزم رعايت ضوابطي در منزل است. به طور مثال خانواده ها لازم است زمان خواب شبانه و خوردن شام را طوري تنظيم كنند كه بچه ها صبح، به موقع و با كمال ميل صبحانه بخورند.
  تحرك مختصر مثل نرمش صبحگاهي، پياده روي و يا دوش گرفتن به افزايش تمايل مصرف صبحانه كمك خواهد كرد. پنير و گردو، كره و مربا، تخم مرغ، عدسي، فرني، شير برنج، حليم، همراه نان تازه و شير، صبحانه هاي مناسبي هستند. استفاده از ميوه ها و سبزيجات مثل سيب، خيار،گوجه فرنگي، كاهو، سبزي خوردن به افزايش اشتها كمك مي كند. مي توان يك دوم ليوان آب پرتقال قبل از صبحانه به كودك داد كه هم موجب افزايش اشتهايش مي شود و هم منبع سرشاري از ويتامين C است.
  ميان وعده
  به طور كلي بايد ماده ي غذايي مناسبي را براي ميان وعده ي كودك انتخاب كنيم. اين ماده بايد ارزش غذايي كافي داشته باشد و رضايت بچه را تامين كند؛ بدآموزي نداشته باشد؛ از نظر بهداشتي ايمن باشد؛ و با بودجه ي اكثريت خانواده ها تناسب داشته باشد. نكته ي حائز اهميت ديگر آن است كه غذاي تهيه شده توسط مادر، نه تنها سالم تر است بلكه انتقال دهنده ي مهر مادري نيز هست. نان، پنير و خيار؛ نان، پنير و گردو، انجير خشك، نخودچي، انواع مغزها (گردو ـ بادام ـ فندق و … )؛ ميوه ها به خصوص سيب، نان شيرمال، كيك و كلوچه مواد مناسبي براي ميان وعده در زنگ تفريح مدرسه و مهد كودك هستند.
  از جمله عناصر و مواد نياز كودك در اين سنين كه بايد به آن توجه شود، عبارت اند از:
  آهن
  كودكان به علت رشد سريع همراه با افزايش در هموگلوبين و ميزان كل آهن بدن، در معرض خطر بيشتري از آنمي (كم خوني) ناشي از كمبود آهن قرار دارند.
  توانايي يادگيري در كودكان مبتلا به كمبود آهن كاهش مي يابد و كم خوني سبب كاهش توانايي اين كودكان مي شود چرا كه اكسيژن كم تري به سلول ها مي رسد.
  پيشگيري از كم خوني ناشي از كمبود آهن در كودكان بايد بر مصرف كافي مواد غذايي آهن دار متمركز شود. مصرف مقداري گوشت قرمز بدون چربي راحت ترين راه رساندن مقدار بيشتر آهن به يك كودك است. متاسفانه تعدادي از بچه ها تمايلي به خوردن تكه هاي گوشت ندارند كه در اين موارد بهتر است گوشت چرخ كرده جايگزين شود.
  نسبت بالاي آهن هم در بسياري از غذاهاي حيواني، آهن را بيشتر قابل جذب مي كند. به علاوه بايد به خاطر داشت كه مصرف منابع حاوي ويتامين C جذب آهن غير هم را افزايش ميدهد. پس خوردن ليمو ترش، پرتقال و يا گوجه فرنگي به همراه غذا به علت غني بودن از نظر ويتامين C به جذب آهن موجود در غذا كمك مي كند.
  مصرف چاي بعد از غذا، از ميزان جذب آهن مي كاهد. بهتر است چاي از حدود 5/0 ساعت قبل از غذا تا 2 ساعت بعد از غذا مصرف نشود.
  كلسيم
  كلسيم براي تشكيل مواد معدني، مينراليزاسيون و رشد بافت استخواني در كودكان لازم است و بايد به مقدار كافي در برنامه غذايي وجود داشته باشد. جذب كلسيم به عواملي مثل ميزان پروتئين، ويتامين D و فسفات بستگي دارد. كودكان به ازاي هر كيلوگرم وزن بدن، 4 ـ 2 بار بيشتر از بزرگسالان به كلسيم نياز دارند. شير و فرآورده هاي لبني، منابع اصلي كلسيم هستند. براي بچه هايي كه يكي از اين فرآورده ها را استفاده نمي كنند بايد انواع ديگري از همان گروه را جايگزين كرد. به طور مثال اگر بچه اي شير نخورد بايد به او ماست بدهيد. پنير نيز غذاي مناسبي براي افزايش هوش دانش آموزان است البته بهتر است پنير را شب مصرف كرده، يا صيح ها به همراه گردو و بادام استفاده كنيد، زيرا مصرف پنير به تنهايي در صبح عكس العمل هاي عصبي را قدري كند مي كند؛ اين امر به دليل تغيير نسبت كلسيم به فسفريونيزه در پنير است.
  ويتامين D
  ويتامين D براي جذب كلسيم و رسوب آن در استخوان ها مورد نياز است. چون اين ماده از تاثير آفتاب بر بافت هاي زير پوستي به دست مي آيد، ميزان مورد احتياج رژيم غذايي بسته به موقعييت جغرافيايي خود و مدت زماني كه در معرض آفتاب قرار مي گيرند، متفاوت است.
  روي
  كمبود روي سبب اختلال در رشد، كم اشتهايي و كاهش حس چشايي مي شود. بهترين منبع روي؛ گوشت و غذاهاي دريايي هستند.
  يد
  كمبود يد موجب كندذهني، كاهش آموزش پذيري و ضعف توانايي جسمي افراد مي شود كه اين مشكل با مصرف نمك يددار در رژيم غذايي تا حدودي برطرف مي شود.
  فيبر
  يكي ديگر از مشكلات تغذيه اي دانش آموزان، كمبود فيبر و سبوس غلات و … است. براي رفع اين مشكل لازم است از سبزي ها و ميوه ها در رژيم غذايي استفاده ي بيش تري شود و بچه ها به استفاده از غلات سبوس دار تشويق شوند.

 2. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : بنده همسرم به من خیلی بی اعتمادی میکند که من هنوز در دوران عقد میباشیم و هر کی به خطم زنگ میزنه برخورد بد داره که از شانس بد ما هر کی اشتباه میگیره دختر است ومن خیلی مدار را میکنم من در مورد خیلی چیزها که آنها مشکل اساسی اند ازش جواب میخوام برای حل آن واو از حرفای من چیزی برداشت نمی کند وبلافاصله موضوع از یادش میرود اما این بی اعتمادی او نسبت به من کلافه ام کرده است
  دکتر : در اوائل ازدواج تا حدی این شرایط میتواند طبیعی باشد. هرچند که تجربیات واطلاعات گذشته در مورد انها دخیل است . در حل این مورد مشاوره با یک روانپزشک میتواند کمک کند.

  • Dr. Serdar دکتر سردار

   به اطلاع کاربران گرامی میرساند : جوابهااز جانب من در کامنتها تنها با عنوان Dr. Serdar دکتر سردار اعتبار دارند در غیر اینصورت ارسالی از طرف سایر کاربران میباشد .

 3. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام آقای دکتر با تشکر از سایت خوبتان. امیدوارم همیشه زندگیتان قرین موفقیت باشد. دو تا سوال داشتم. اول در بحث سرعت انزال از پایین آمدن آستانه تحریک گفته بودید. اگرممکنه این مسئله رو به زبان علمی توضیح بدهید که دقیقا چه اتفاقی می افته. آیا مثلا تسریع در جابجایی یونی درون سلولهاست؟ یا تغییر در پیام دهنده های شیمیایی اتفاق می افته و غیره. دوم اینکه می دونید تعداد زیادی از افراد که به سمت تریاک میروند بخاطر همین موضوع هست. اگر ممکنه بفرمائید دقیقا تریاک چگونه این تاثیر رو بر سیستم تناسلی می گذاره؟ ممنونم
  دکتر: یکی از علل اصلی زود انزالی اضطراب است که باعث تحریک پذیری عصبها پائین امدن مدت ارتباط جنسی میشود. کلیه مواد و داروهای ضد اضطراب موثرند.متاسفانه خیلیها از مواد مخدر برای حل این مشکل (پاک کردن صورت مسئله) استفاده میکنند وخودشان را در مهلکه میاندازند.

 4. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام. آیا می توان با ورزش قد را پس از دوران بلوغ افزایش داد؟چه راههایی برای افزایش قد در این دوران وجود دارد؟
  دکتر : با سلام، ورزش سنگین در دوران بلوغ می تواند منجر به کوتاهی قد شود. در کل میزان قد بستگی به ترشح طبیعی هورمون رشد و همچنین بستگی به ژن های به ارث برده از پدر و مادر می باشد. در موارد خاصی می توان در دوران بلوغ از هورمون رشد برای بلند کردن قد استفاده نمود که البته این نیز خود می تواند دارای عوارضی باشد.

 5. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام. همسر من مدتی است دردی در ناحیه کلیه دارد.آزمایش کلیه و پروستات داد که نرمال بود. دکتر با توجه به علائم ناراحتی کلیه را رد کرد. چه بیماری ممکن است باشد؟آیا ممکن است درد عضلانی باشد؟چه باید کرد؟
  دکتر: با سلام دردهای اسکلتی عضلانی از تشخیص افتراقی های مهم دردهای کلیوی می باشند. به متخصص ارتوپدی یا جراحی اعصاب مراجعه نمایید

 6. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام.دختري 23ساله ومجردهستم كه دچارريزش مو شده ام.ازمايشات تيروئيدهم داده ام ولي مشكلي نداشته ام.به علت اختلال در عادت ماهانه وتنبلي تخمدان قرص سيپروترون كامپاند به مدت تقريبا دوساله كه استفاده ميكنم.وشنيده ام كه اين نوع قرصهاي ضدبارداري باعث ريزش مو ميشود.لطفامراراهنمايي كنيد.ايااين قرصهاباعث ريزش موميشود؟من بايدچكاركنم؟باتشكر.
  دکتر: با سلام خیر باعث ریزش نمیشود بلکه کم کاری تخمدان خود باعث ریزش می شود

 7. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام دکتر من پیش یه متخصص پوست رفتم و برای من صابون تی تریکس و ژل شستشوی صورت سنیره که واقعا عالیه تجویز کرد حالا من میخواستم ترتیب مصرف هر دو رو باهم بدونم چون هنوز از صابون استفاده نکردم فعلا فقط شبها از ژل استفاده میکنم پوستم هم روشن هست بسیار ممنون
  دکتر: باسلام بسته به میزان خشکی یا چربی پوست دارد اگر پوست شما چرب است 2 یا 3 بار شستشو در روز نیز اشکالی ندارد اگر رو به خشکی است 1 بار شستشودر روز کافیست و اگر فقط با ژل بهتر شده اید نیازی به صابون نیست

 8. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام.میشه لطف کنید کرمی برای جلوئگیری از چین و چروک صورت و جلوگیری از افتادگی آن معرفی کنید؟ با تشکر دختری 27ساله هستم
  دکتر: با سلام کرمهای aha مناسب هستند ایرانی و خارجی در داروخانه ها موجود است

 9. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام و با تشکر .برای درمان هیپرپیگمانتاسیون بعد از التهاب بخصوص در آکنه یا بریدگی دست و صورت در یک فرد بزرگسال چه باید کرد ؟طول درمانش چقدر باید باشه؟ممنونم
  دکتر: با سلام درمان ان با دارو بسیار اهسته جواب می دهد می توانید میکردرمابرژن یا از لیزر استفاده کنید

 10. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : باسلام وخسته نباشيد دكترموهاي سرمن چرب است از شامپوهاي مخصوص موهاي چرب استفاده مي كنم اما بيشتر اوقات ازحمام كه بيرون مي آيم سرم خارش پيدا ميكند اما نه خيلي شديد .شامپو سبوفن هم براي كاهش چربي سرم موثربوده اما خارش خفيف را داشتم اگرممكنه راهنمايي كنيد چه محصولي رااستفاده كنم باتشكر.
  دکتر: دقیقه کف روی سر بماند ego-sebitar شامپوی با سلام قابل اصلاح است

 11. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام آیا برای رفع برجستگی محسوس ناحیه تناسلی خانمها شیوه خاصی وجود دارد؟این مشکل زمان استفاده از لباسهای تنگ آزار دهنده می باشد.لازم به ذکر است که این مشکل از دوران کودکی وجود داشته است.آیا این مشکل می تواند بدلیل وجود چربی اضافه در این ناحیه باشد؟ با تشکر
  دکتر: با سلام نیاز به لیپو ساکشن یا لیزر لیپولیز

 12. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : پزشک برای عفونت زنانگی برایم کرم تریفل سولفا تجویز کرده ولی نوشته برای دوران شیردهی مجاز نیست من به پزشکم دسترسی ندارم جایگزین مناسب آن چیست/
  دکتر: ندارد

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: